Osnovni oftalmološki pregled se sastoji od određivanja vidne oštrine s dioptrijom na daljinu i blizinu, merenja očnog pritiska, pregleda prednjeg segmenta oka na biomikroskopu i širenja zenica s pregledom očnog dna.
Ukoliko je oko zdravo i ima samo dioptriju pacijentu se mogu propisati naočare bilo za daljinu i blizinu ili progresivne naočare. A ukoliko želi da se oslobodi optičkih pomagala, predlaže se intervencija za uklanjanje dioptrije.
Ukoliko se tokom pregleda utvrdi neka očna bolest (upala, katarakta, suvo oko, problem s kapcima, bolest žute mrlje, dijabetesna retinopatija, glaukom) tada se pacijentu propisuje terapija ili dodatne pretrage, u cilju lečenja dijagnostikovane bolesti.
Prilikom zakazivanja važno je napomenuti da li pacijent nosi kontaktna sočiva i koje vrste (meka, polutvrda ili tvrda). Ukoliko pacijent nosi meka sočiva potrebno je da napravi pauzu u nošenju kontaknih sočiva nekoliko dana pre pregleda, jer njihovo nošenje može uticati na rezultate snimanja. Polu(tvrda) sočiva treba skinuti 8-10 dana ranije.
Preventivni i redovni oftalmološki pregledi su vrlo značajni, jer oftalmolog vidi prve promene brojnih sistemskih bolesti i stanja i zato tesno sarađuje sa mnogim specijalistima (internista, neurolog, dermatolog, otorinolaringolog, pedijatar itd.).
Specijalna bolnica za oftalmologiju Bulevar raspolaže sa dve vrhunski opremljene operacione sale za operaciju katarakte, ugradnju premium sočiva, operaciju glaukoma i za lasersko skidanje dioptrije, kao i sa jednom manjom operacionom salom, gde se obavljaju manji hirurški zahvati poput uklanjanja čmička, davanje injekcija za lečenje bolesti žute mrlje i drugo. Pored operacionih sala, bolnica raspolaže i sa 7 ambulanti, od kojih je jedan kabinet za dijagnostiku i jedan retinološki, a u ostalih pet se svakodnevno obavljaju detaljni očni pregledi za decu i odrasle.
U okviru bolnice nalazi se i soba za dijagnostička snimanja svih segmenata oka radi utvrđivanja bolesti oka i parametara važnih za operativni postupak:
Yag laser - Parametri ovog lasera omogućavaju hirurgu visoku preciznost i efikasnost uz korišćenje niskih energetskih nivoa talasa. Koristi se u terapiji glaukoma i lečenju sekundarne katarakte.
Argon laser - najčešće se primenjuje u procedurama retinalne fotokoagulacije kod lečenja bolesti mrežnjače, pre svega lečenju dijabetesne retinopatije. Pored lečenja dijabetesne retinoptije primenjuje se i u lečenju drugih bolesti mrežnjače koje uključuju makularne edeme različitih uzroka, ruputura retine koje se obično javljaju kod viših miopija, vaskularnih bolesti mrežnjače kao što su okluzije vena mrežnjače i drugih.
Sve procedure koje se rade argon laserom spadaju u ambulantne procedure, rade su u lokalnoj, kapljičnoj anesteziji, potpuno su bezbolne i pacijent nepsoredno posle intervencije ide kući.