Sindrom suvog oka je jedan od najčešćih problema koji pogađa opštu populaciju. Njegovi simptomi variraju od lako iritirajućih do onih vrlo izraženih i ozbiljnih. Sindrom suvog oka je je opšti pojam koji opisuje stanje prednjeg dela oka koje nastaje kao rezultat disfunkcije suznog filma koji oblaže oko i omogućava njegovo podmazivanje, sprečava isušivanje, vlaži i hrani epitel rožnjače, sprečava infekcije jer sadrži antibakterijske materije a učestvuje i u prelamanju svetlosti.
Kada suzni film postane nezdrav, brže puca i raspada se na različitim mestima rožnjače i konjunktive, dovodeći do simptoma iritacije i periodične promene oštrine vida. Najčešći simptomi sindroma suvog oka su osećaj peckanja i grebanja oka, svraba, osećaj peska i stranog tela, crvenilo oka. Oštrina vida s vremena na vreme varira. Kod nekih pacijenata se javlja pojačano suzenje očiju jer suvoća aktivira refleks suzenja ali su stvorene suze nezdrave i lošeg kvaliteta i ne mogu da reše ceo problem. Takodje se mogu javiti bol oka kao i glavobolje a neki pacijenti se žale i na osećaj težine kapaka.
Uzroci suvog oka su šaroliki:
Masni deo suznog filma produkuju male žlezde na rubu kapakaka (Meibomove žlezde). Izvodni kanalići ovih žlezda mogu postati zapušeni što je često kod ljudi sa kožnim problemima, i samim tim dovesti do bržeg isparavanja suza.
Česti uzroci pojačanog isparavanja suza su:
Smanjeno stvaranje suza od strane suzne žlezde (vodeni deo suznog filma) najčešće se javlja u sklopu reumatskih i autoimunih bolesti (Sjegrenov sindrom).
Kod Sjegerenovog sindroma dolazi do pogresivnog oštećenja suznih i pljuvačnih žlezda ali utiče i na druge organske sisteme. Kako dolazi do oštećenja suznih žlezda one više ne mogu da produkuju dovoljnu količinu suza i dolazi do pojave suvog oka.
Određeni lekovi kao što su antidepresivi, kontraceptivi, lekovi za lečenje visokog krvnog pritiska, takože mogu dovesti do smanjenog stvaranja suza.
Test koji se koristi kako bi se procenila količina stvorenih suza naziva se Širmerov test. Širmerov test je vrlo koristan test kojim se može proceniti koliko je stanje suvoće izraženo. Vaš oftalmolog će vam Izmedju kapka i beonjače postaviti malu traku filter papira, ostaviti je da stoji 5 minuta, a potom očitati koliko milimetara trake je nakvašeno suznim filmom. Ukoliko je nakvašeno manje od 15mm, smatra se da imate problem sa suvoćom očiju.
Vaš oftalmolog će proveriti da li imate suvo oko u sklopu detaljnjog očnog pregleda sa širenjem zenica. Oftalmološki pregled je jednostavan i bezbolan – vaš očni lekar će Vam odrediti dioptriju, ukapati kapi za širenje zenica i onda proveriti da li imate problem sa suvoćom očiju ili druge očne probleme.
Obavezno recite vašem oftalmologu ukoliko mislite da imate suve oči. Da bi proverio da li su Vam oči suve, oftalmolog će:
U zavisnosti od uzroka suvoće očiju, uključuje se terapija koja podrazumeva:
Laserski tretman suvog oka kao najnovija metoda lečenja dostupna je u Očnoj klinici Bulevar u Novom Sadu! Ovo je neinvazivna metoda kojom postižemo stabilne rezultate i olakšavanje neprijatnih simptoma sindroma suvog oka.
Laserski tretman suvog oka sprovodi se ambulantno.Potrebno je uraditi tri tretmana, u periodu od dva meseca. Pacijent olakšanje oseti već nakon prvog tretmana.
Specijalna bolnica za oftalmologiju Bulevar raspolaže sa dve vrhunski opremljene operacione sale za operaciju katarakte, ugradnju premium sočiva, operaciju glaukoma i za lasersko skidanje dioptrije, kao i sa jednom manjom operacionom salom, gde se obavljaju manji hirurški zahvati poput uklanjanja čmička, davanje injekcija za lečenje bolesti žute mrlje i drugo. Pored operacionih sala, bolnica raspolaže i sa 7 ambulanti, od kojih je jedan kabinet za dijagnostiku i jedan retinološki, a u ostalih pet se svakodnevno obavljaju detaljni očni pregledi za decu i odrasle.
Yag laser – Parametri ovog lasera omogućavaju hirurgu visoku preciznost i efikasnost uz korišćenje niskih energetskih nivoa talasa. Koristi se u terapiji glaukoma i lečenju sekundarne katarakte.
Argon laser – najčešće se primenjuje u procedurama retinalne fotokoagulacije kod lečenja bolesti mrežnjače, pre svega lečenju dijabetesne retinopatije. Pored lečenja dijabetesne retinoptije primenjuje se i u lečenju drugih bolesti mrežnjače koje uključuju makularne edeme različitih uzroka, ruputura retine koje se obično javljaju kod viših miopija, vaskularnih bolesti mrežnjače kao što su okluzije vena mrežnjače i drugih.
Sve procedure koje se rade argon laserom spadaju u ambulantne procedure, rade su u lokalnoj, kapljičnoj anesteziji, potpuno su bezbolne i pacijent nepsoredno posle intervencije ide kući.